© Copyright 2022, Ing. Štefan Motešický - ETC
Zdieľať

Veľmi stručná charakteristika jednotlivých materiálov :

DEKTON – kompozit vyrobený výhradne z prírodných materiálov. Mimoriadne vysoká odolnosť proti mechanickému poškodeniu* a vysokým teplotám*.

SILESTONE, TECHNISTONE  –  technický kameň skladajúci sa z približne 93% prírodného kameňa a 7% syntetickej živice. Mechanické vlastnosti na úrovni prírodných žúl. Vzhľadom na použitú živicu má materiál nižšiu nasiakavosť ako žula. Veľmi dobrá odolnosť proti mechanickému poškodeniu* a vysokým teplotám*.

ŽULA, KVARCIT – prírodné materiály s vysokou odolnosťou proti mechanickému poškodeniu* a vysokým teplotám*. Veľká farebná variabilita aj v rámci jedného dekoru.

 

Najčastejšie otázky pri výbere materiálu na kuchynskú pracovnú dosku sú zamerané predovšetkým na tieto vlastnosti :

Mechanická odolnosť – tvrdosť našich materiálov je na úrovni prírodných kameňov alebo tvrdej gresovej dlažby. Väčšina z vás má s týmito materiálmi skúsenosť a preto si viete predstaviť čo všetko takéto materiály znesú. Pri bežnom používaní kuchyne je veľmi ťažké poškodiť povrch našich kuchynských dosiek.

Nasiakavosť alebo odolnosť proti vzniku škvŕn – naše materiály majú nasiakavosť rádovo v stotinách percenta a vznik neodstrániteľnej škvrny na ich povrchu je takmer nemožný.

Odolnosť proti vysokým teplotám – každý z materiálov odoláva vysokým teplotám rádovo v stovkách stupňov. Takže núdzové položenie horúceho hrnca na kuchynskú dosku by nemalo zaviniť viditeľné poškodenie. Existuje však veľa nevhodných kombinácií pri ktorých sa pracovná doska môže pôsobením tepla poškodiť. Preto všetci výrobcovia odporúčajú vždy používať pod horúce predmety odolné podložky.

Viditeľnosť spoja – vzhľadom na tvrdosť našich materiálov sú všetky spoje na kuchynskej doske viditeľné. Ich šírka je cca. 3 mm a spoje sú vypĺňané kamenárskym silikónom alebo lepidlom v odtieni použitého materiálu.

 

 

*vždy treba rešpektovať usmernenia uvedené v návode na použitie.